Linux | Albatrosmedia.cz
EN

Linux

Kompletní příručka administrátora

Garth Snyder, Trent R. Hein, Evi Nemeth


Administrace Linuxu do nejmenších podrobností!
Kniha přibližuje otázky administrace systému a sítí s podrobnostmi, aniž by kladla zvýšené nároky na čtenářovy znalosti. Probírá základní administrátorské úlohy i optimalizaci systému, zabezpečení, zajištění chodu síťové infrastruktury i aplikačních serverů. Tato kniha si zaslouží čestné místo na poličce každého, kdo chce skutečně proniknout do tajů administrace operačního systému GNU/Linux. Linuxzone.cz

Detailní informace

Žánr Linux
Jazyk čeština
Počet stran 880
EAN 9788072269198
Datum vydání 02.09.2004
Věk od 15
Formát 167x225 mm
Nakladatelství COMPUTER PRESS
Hmotnost 1,46
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Linux – Kompletní příručka administrátora je linuxovou veřejností považována za nejhodnotnější administrátorskou publikaci. Nejde jen o jednu z mnoha knih popisujících správu a optimalizaci linuxových systémů nebo o soubor zjednodušených administrátorských postupů. Autoři zvolili k předvedení mimořádně praktický styl, který ukazuje Linux do všech jeho podrobností. Složité situace jsou podrobně vysvětleny a kniha je protkána mnoha příklady z praxe, na kterých jsou předvedeny v jiných publikacích jen teoreticky popisované situace.

Kniha vás provede instalací systému, ukáže, jak administrovat jeho základní komponenty. Vhodné příklady zpracované pro distribuce Red Hat, SuSE a Debian předvádí řešení častých úkolů administrátora a na jejich jednotlivé speciality je v textu upozorněno ikonami.

Mezi hlavní témata knihy tak patří především:

- Výběr linuxové distribuce

- Základní úkoly systémové správy (přidávání a odebírání uživatelů, zálohování, instalace nového softwaru)

- Řízení a optimalizace procesů (sledování výkonu, spouštění a ukončování)

- Souborové systémy a jejich specifika (žurnálovací systém, prohlížení a změna atributů souboru)

- Zálohování a bezpečnost systémů (logovací politiky, nástroje pro kryptografii)

- Velká část kapitol se věnuje mnohým ze síťových služeb, které je Linux schopen obhospodařovat. Z nejvýznamnějších témat lze vybrat:

- Sítě TCP/IP (výběr síťového hardwaru, směrovací tabulky, tabulky ARP, protokol DHCP, bezpečnostní otázky přesměrování datagramů ICMP, protokol PPP)

- Konfigurace, optimalizace a zabezpečení poštovních, DNS i www serverů ( BIND, sendmail a ProcMAIL, poštovní systém Exim)

- Řízení a ladění síťového provozu pomocí nástrojů netstat, tcpdum, Ethereal a SNMP

Kniha tak obsahuje všechna myslitelná témata systémové správy a je vynikajícím pomocníkem nejen při každodenní práci profesionálních linuxových administrátorů, ale i nevyčerpatelnou učebnicí pro ty, kdo se profesionály chtějí teprve stát.

Uživatelské hodnocení

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM

Budete to vědět jako první!

Zajímá Vás, jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.