Linux Příručka českého uživatele | Albatrosmedia.cz
EN

Linux Příručka českého uživatele

Vilém Vychodil


Poznejte dobře svůj Linux
Druhé tištěné vydání publikace, jež získala početnou čtenářskou obec již dříve ve své elektronické podobě, nyní aktualizované a doplněné. Obsahuje vysvětlení základních principů i detaily uživatelské práce, souborového systému, systému procesů, příkazového interpretu, zpracování textu, síťového prostředí, grafického síťového rozhraní i specifika a možnosti českého prostředí.

Detailní informace

Žánr Linux
Jazyk čeština
Počet stran 280
EAN 9788072263332
Datum vydání 24.04.2003
Věk od 15
Formát 167x225 mm
Nakladatelství COMPUTER PRESS
Hmotnost 0,5
Typ Kniha
Vazba brožovaná lepená

Touto knihou se dostává uživatelům operačního systému Linux do rukou průvodce, jenž neohromuje rozsahem ani tloušťkou, ale obsahuje vše potřebné pro každého, kdo chce samostatně ovládat práci na svém počítači a rozumět přitom tomu, co provádí. Text je orientován výlučně uživatelsky – a důvod je prostý: dobrý správce systému musí být především dobrým uživatelem.

Čtenář v knize najde vysvětlení funkčních principů, stejně jako efektivní postupy pro nejrůznější typy činností. Stručně z obsahu:

- Exkurze do historie Unixu a Linuxu

- Základy práce a orientace v systému

- Organizace dat na disku, přístupová práva

- Systém procesů a spouštění uživatelských úloh

- Možnosti interpretu příkazu, vytváření skriptů

- Zpracování textu v obslužných programech, filtrech a editorech, včetně vi a Emacsu

- Práce v síťovém prostředí: IP-sítě, protokoly TCP/IP, služba DNS

- Elektronická pošta, komunikační služby, přenos dat

- Grafické rozhraní X Window System, vzdálené spouštění klientů

Každá z kapitol začíná osvětlením potřebné teoretické výbavy, díky níž se čtenáři často otevírá pohled do nitra systému a získává tak pevnou půdu pod nohama pro praktické využití obslužných programů. Autor nechává prostor pro vlastnoruční vyzkoušení získaných poznatků a experimenty.

Knihu lze číst buď od začátku do konce a osvojovat si tak postupně schopnosti Linuxu, stejně tak ale lze nalistovat téma, jež chce čtenář poznat dokonaleji, nebo pouze vyhledat potřebný nástroj či funkci. Rychlému nalezení vydatně napomáhá obsáhlý, precizně zpracovaný rejstřík. V knize českého autora se také odráží pochopení problémů samostatně pracujícího uživatele, například spolehlivé nastavení systému pro správné zobrazení a přenos textu s diakritickými znaménky.

Knihu Viléma Vychodila znám již od prvních verzí, které šířil mezi kolegy. Tehdy, stejně jako teď, šlo o publikaci u nás zcela ojedinělou, a to nejen kvalitou zpracování, ale i přístupem k problematice. Cílem autora totiž není předvést Linux v okázalém hávu, jak to s oblibou činí výrobci komerčních distribucí, ale seriozně představit Linux jakožto systém unixového typu se všemi výhodami, které plynou především z klasického způsobu práce v textovém režimu. Ve velmi systematickém výkladu najdete vyvážené množství příkladů, zkušeností z praxe i dostatek teorie pro důkladné pochopení vysvětlovaných témat. Doprovázet vás bude autorův přehled i nadhled, proložený špetkou odměřeného humoru. Doporučuji knihu všem, kdo chtějí svůj Linux pochopit a ovládat stejně dobře jako on.“ – Ivan Bíbr, Mandrake.cz.

O autorovi:

Vilém Vychodil je asistentem na katedře informatiky University Palackého v Olomouci. Zde se mimo jiné věnuje správě systému GNU/Linux na několika serverech různých hardwarových platforem. Jeho odborné zájmy se upínají k metodám formalizace a zpracování neurčitosti a též na logické a funkcionální programování. Ve volném čase se snaží přispívat k rozvoji a šíření open-source softwaru.

Ke stažení

pdf Obsah.pdf

Uživatelské hodnocení

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM

Budete to vědět jako první!

Zajímá Vás, jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.