Učíme se programovat v jazyce Assembler pro PC | Albatrosmedia.cz
EN

Učíme se programovat v jazyce Assembler pro PC

Rudolf Marek


Váš průvodce nižším programovacím jazykem
Kniha je učebnicí i praktickou příručkou programování v Assembleru. Pochopíte, jak souvisí s architekturou PC, jak se implementují programové konstrukce, jak se program provádí či jak komunikuje se systémem. Od řešení základních problémů dospějete až k podprogramům pro OS DOS, Windows nebo Linux a k propojování programů s aplikacemi ve vyšších jazycích (Pascal a C).

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 232
EAN 9788072268436
Datum vydání 04.11.2003
Věk od 15
Formát 167x225 mm
Nakladatelství COMPUTER PRESS
Hmotnost 0,38
Typ Kniha + CD
Vazba brožovaná lepená

Kniha Učíme se programovat v jazyce Assembler pro PC je srozumitelnou učebnicí a praktickou příručkou programování v jazyce Assembler. Svým zpracováním je určena zejména studentům středních odborných a vysokých škol, kteří potřebují zvládnout programování v tomto nižším počítačovém jazyce. Podrobností informací i množstvím příkladů z praxe však uspokojí i činné programátory a zájemce o programování unikátních aplikací, jimž dovolí psát prostřednictvím Assembleru malé, rychlé a efektivní programy využívají přímo hardware počítače a obcházející operační systém.

Krok po kroku projdete jednotlivými tématy a postupně pochopíte, jak Assembler souvisí s fyzickou architekturou počítače, jak pracuje s registry, jakým způsobem se v Assembleru implementují základní programové konstrukce, jak se vytvořený program překládá a realizuje nebo jak program v Assembleru komunikuje s operačním resp. souborovým systémem. Osvojíte si instrukční výbavu procesoru dnešního PC a od řešení elementárních problémů nezávislých na platformě postupně dopějete až k užitečným podprogramům napsaným specificky pro operační systémy DOS, Windows nebo Linux a k propojování programů v Assembleru s aplikacemi ve vyšších programovacích jazycích (Pascal a C). Díky přehledně zpracovaným kapitolám s popisem a příklady instrukcí pak kniha poslouží jako pohotová příručka na dosah ruky při řešení programátorských úkolů a problémů.

Hlavními body obsahu knihy jsou:

- Architektura procesoru, funkce operačního systému, strojový kód a jazyk symbolických adres

- Výpočty a převody v číselných soustavách

- Základní i pokročilé instrukce procesoru

- Základní programové konstrukce

- Hotové rutiny pro typické operace

- Práce s volně šiřitelným překladačem Netwide Assembler (NASM)

- Praktické programování v DOSu, Windows a Linuxu či Unixu

- Integrace Assembleru do aplikací ve vyšších programovacích jazycích (C a Pascal)

Popisovaná instrukční sada se vztahuje k mikroprocesorům řady x86, s níž jsou kompatibilní současné procesory v počítačích PC na našem trhu.

Na přiloženém CD najdete překladač NASM pro DOS, Windows i Linux, příklady a řadu informačních materiálů k programování v Assembleru včetně výukového videa o programování v Assembleru pod Linuxem

O autorovi:

Rudolf Marek je agilním tvůrcem a propagátorem na poli systémového programování a free-softwaru. Výrazně přispěl např. do projektu Asmutils, je spoluautorem nejmenšího WWW serveru na světě (514 bajtů), vytvořil programový modul do linuxového přehrávače MPlayer. Pro klub Sillicon Hill spolupracuje na organizaci mezinárodních konferencí OpenWeekend, na nichž i příležitostně přednáší. V době vydání knihy je studentem 5. ročníku Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a správcem počítačové sítě na VŠ koleji Strahov.

Ke stažení

pdf Obsah.pdf

Uživatelské hodnocení

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM