InterBase/FireBird | Albatrosmedia.cz
EN

KNIHA ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE A ČTENÍ PRO DOSPĚLÉ SE SLEVOU 20 %

InterBase/FireBird

Tvorba, administrace a programování databází

Pavel Císař


Kompletní příručka k databázovému systému
Kniha věnovaná databázovému systému od firmy Borland a jeho open-source klonu Firebird poslouží ve všech ohledech: od úvodního seznámení přes instalaci a konfiguraci systému, tvorbu databází a tabulek, dotazů v SQL atd. I když odhlédneme od faktu, že podobná kniha v češtině neexistuje, jedná se o výjimečné dílko. Chcete-li se naučit databáze, pak s touto knihou a FireBirdem! PC World 1/04

Detailní informace

Žánr databáze
Jazyk čeština
Počet stran 464
EAN 9788072269464
Datum vydání 26.06.2003
Věk od 15
Formát 167x225 mm
Nakladatelství COMPUTER PRESS
Hmotnost 0,76
Typ Kniha + CD
Vazba brožovaná lepená

Borland InterBase je jedním z nejvýkonnějších a nejspolehlivějších relačních databázových systémů na bázi klient-server. Funguje na širokém spektru operačních systémů včetně Windows, Linuxu a Unixu. V mnoha ohledech – například v míře podpory standardů SQL nebo multiprocesingu – InterBase dokonce předčí většinu známějších databázových produktů. Zejména v pozadí kritických obchodních aplikací ji nacházejí milióny uživatelů po celém světě.

Výraznou vlnu zájmu vývojářů o tento výtečný produkt zvedlo uvolnění zdrojových kódů a uvedení pod veřejnou licenci. Vzniklo několik nezávislých odvozených projektů, které pokračují v dalším rozvoji volně šiřitelné verze InterBase i po opuštění této cesty Borlandem. Největšímu úspěchu z nich se těší Firebird; tento projekt sdružuje desítky vývojářů z celého světa včetně několika původních autorů InterBase a bývalých vývojářů firmy Borland, z nichž jeden je sám autorem této knihy.

Jelikož InterBase i Firebird mají v současné době z více než 95 % společnou funkčnost a jeden produkt lze snadno nahradit druhým, je kniha věnována oběma odnožím bez rozdílu, i když se budou do budoucna ubírat patrně již poněkud odlišnou cestou. Je-li popisováno specifikum jedné z nich, je vždy uveden konkrétní název a verze produktu, jíž se týká. Velmi věcně, ale srozumitelně a přehledně napsaná kniha přináší prakticky vše, co lze o těchto dvou produktech z hlediska zprovoznění, správy, údržby a programování databází požadovat:

- Původ, licenční podmínky a základní vlastnosti

- Vysvětlení modelu klient-server

- Instalaci a základy provozování serveru

- Konfigurace sítě i serveru

- Vysvětlení a správu transakcí

- Jazyk SQL v InterBase a Firebird

- Návrh a tvorbu databází

- Práci s daty včetně problematiky znakových sad

- Indexy, datové pohledy

- Údržba, zálohování a obnova databází

- Zabezpečení dat

- Statistiky serveru, techniky optimalizace

- Uložené procedury, spouště (triggers) a programování serveru

- Kompletní přehled příkazů jazyka SQL pro InterBase a Firebird

Na přiloženém CD najdete:

- databázový systém Firebird

- ovladače pro API Direct, Javu, ODBC, Perl, HTML a Python

- nástroje pro návrh, vývoj, analýzu a administraci databází, knihovny UDF-funkcí a další

- dokumentaci a množství dalších informací k InterBase a Firebirdu

O autorovi:

Pavel Císař pracuje v oboru IT již více než patnáct let. Je znám především komunitě vývojářů používajících Borland Delphi a díky svým aktivitám na poli Open Source. V letech 1999–2001 pracoval na postu technické podpory pro Delphi, Kylix a InterBase v českém zastoupení firmy Borland. Od září 2001 se výhradně věnuje podpoře uživatelů InterBase a Firebird, práci v rámci projektu Firebird a zastupování firmy IBPhoenix na území ČR.

Uživatelské hodnocení

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM

Budete to vědět jako první!

Zajímá Vás, jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.