Desátého prosince | Albatrosmedia.cz
EN

Desátého prosince

George Saunders


Ideály jsou důležité, ale skutečný život s nimi umí pěkně zatočit!
Soubor Desátého prosince přináší desítku povídek od jednoho z nejčtenějších amerických povídkářů dneška, George Saunderse. Autor s pronikavým pozorovatelským nadáním nahlíží do životů pestré směsice hrdinů a antihrdinů. Protagonisté jednotlivých povídek se od sebe liší stejně jako vyprávěcí styl či čas a místo děje. Saunders své postavy nešetří, zároveň s nimi v krajních situacích soucítí. Hravostí a originalitou, neuhýbavostí či odvahou přestupovat tabu autor odhaluje ty nejnaléhavější otázky dneška.

Detailní informace

Ilustrátor Matěj Pospíšil
Jazyk čeština
Původní název Tenth of December: Stories
Překladatel Petr Eliáš
Počet stran 288
EAN 9788025904664
Datum vydání 07.12.2015
Věk od 15
Formát 120x185 mm
Nakladatelství PLUS
Hmotnost 0,339
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem a přebalem

Ideály jsou důležité, ale skutečný život s nimi umí pěkně zatočit!

Soubor Desátého prosince přináší desítku povídek od jednoho z nejčtenějších amerických povídkářů dneška, George Saunderse. Autor s pronikavým pozorovatelským nadáním nahlíží do životů pestré směsice hrdinů a antihrdinů. Protagonisté jednotlivých povídek se od sebe liší stejně jako vyprávěcí styl či čas a místo děje. Co však povídky navzájem spojuje, je nejspíše motiv ideálu. Jak vypadá ideální zaměstnanec, zjistíme v povídce Napomenutí, Al Roosten ze stejnojmenné povídky i otec z Deníku Semplicových dívek vidí zdroj štěstí v bohatství a penězích, pro Marii ze Štěněte je ze všeho nejdůležitější rodina… Ideály jsou však v Saundersově pojetí často pokřivené a vyhrocené na nejzazší mez. Saunders své postavy nešetří, zároveň s nimi v krajních situacích soucítí. Hravostí a originalitou, neuhýbavostí či odvahou přestupovat tabu autor odhaluje ty nejnaléhavější otázky dneška. To ze Saunderse činí vnímaného komentátora naší přítomnosti, ale možná i bezprostřední budoucnosti. Tato sbírka mu v roce 2013 vynesla prestižní cenu Folio. A byla mimo jiné zařazena mezi desítku nejlepších knih roku dle časopisu The New York Times.

GEORGE SAUNDERS (* 1958) se řadí mezi nejoblíbenější americké povídkáře dneška, jeho práce vycházejí v prestižních novinách a časopisech jako The New Yorker, Harper’s, McSweeney’s nebo GQ. Do roku 2008 psal pravidelné sloupky o „americké psýché“ pro týdeník The Guardian. Vyrostl v Chicagu a vystudoval na bakaláře v oboru geofyziky v Coloradu, v letech 1989 až 1996 se živil jako inženýr, mimo jiné se účastnil výzkumné výpravy na Sumatře, byl portýrem v Beverly Hills a pokrývačem v Chicagu, pokladním v obchodním domě i kytaristou v texaské country-westernové kapele a pracoval na jatkách v západním Texasu. Následně vystudoval tvůrčí psaní na Syrakuské univerzitě, kde je dnes profesorem. Za své povídky získal celou řadu cen, opakovaně získal Národní časopiseckou cenu v oboru beletrie. Již jeho první knižně vydaný soubor povídek CivilWarLand in Bad Decline z roku 1996 (č. Památník války severu proti jihu v časech hlubokého úpadku, 1997) se dostal do úzkého výběru na cenu PEN/Hemingway, povídka „Comm- Comm“ vyhrála v roce 2006 cenu udělovanou na Světovém sjezdu spisovatelů fantasy. Sbírka In Persuasion Nation byla ve finále The Story Prize za rok 2007. Tu nakonec vyhrál za sbírku Desátého prosince (Tenth of December) z roku 2013, která mu dále vynesla cenu PEN/Malamud, cenu Folio, postoupil i do užších nominací na Národní literární cenu i na čtenářském serveru Goodreads.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Uživatelské hodnocení

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM